Jak jsem stavěl biofiltr

Když jsem se rozhodl postavil si svůj biofiltr musel jsem vyřešit pár problémů:

- přepad jsem vyřešil vlepením přepážky do pravého zadní rohu akvária a vyvrtáním otvoru ve dně. Přepážka je vysoká přesně tak, aby se voda dostala do úrovně krytu akvária něž začne přepadávat do biofiltru. Tak je zajištěno, že při pohledu zepředu není hladina vidět.

- potom jsem si udělal podrobný nákres biofiltru i s jednotlivými rozměry. Osobně jsem volil rozměry podle místa, které jsem měl pod akváriem tj. 90x35x30cm (DxVxŠ). Biofiltr je koncipován jako 6-ti komorový, přičemž každá z komor má objem náplní 6-7 litrů. Podle tohoto nákresu mi tento filtr slepili ve firmě, která se zabývá lepením akvárií. Filtr je zhotoven z 6mm skla a jednotlivé vnitřní přepážky ze 4mm skla. Plastovou mřížku proti propadnutí filtrační náplně jsem si zhotovil nařezáním obyčejné přepravní bedýnky na požadované pláty.

- asi nejdůležitějším úkolem bylo naplnění filtru filtračními  náplněmi. S první komorou, která slouží pro mechanickou filtraci, jsem měl jasno hned od začátku. Jednoznačně filtrační vata. Je to levné, účinné a dá se popřípadě vyprat a použít znovu. Další dvě komory jsou naplněny biomolitanem ve vrstvě asi 20cm. Koupil jsem si plát biomolitanu 50x50cm a ten jsem rozřezal na potřebné kusy. Čtvrtá komora je naplněna 6L ehfisubstrátu od Eheimu, který považuji za vynikající filtrační médium. Není to levná záležitost, ale jeho kapacita se nedá vůbec srovnávat např. s už zmíněným biomolitanem. Je to syntetický velmi pórovitý materiál, který má obrovskou vnitřní plochu pro osídlení nitrifikačních bakterií. Uvádí se až 450m2 na 1L náplně.  Kromě toho na sebe dokáže po určitou dobu vázat dusičnany. V páté komoře mám opět zmíněný biomolitan. Poslední komora slouží už jenom pro sběr vyčištěné vody a je v ní umístěno čerpadlo. 

- abych nezapomněl na čerpadlo. Já jsem použil čerpadlo Nova od Sicce, které má regulovatelný výkon od 150l/h do 800l/h(orientační hodnota)a výtlak do 1,6m. 

 - Pozor!!! Velmi důležité je si uvědomit, že nový filtr je sterilní a nejsou v něm usídleny žádné nitrifikační bakterie. To znamená, že filtr bude po dobu zhruba jednoho měsíce čistit jen mechanicky. Nebude odbourávat dusitany ani dusičnany ba naopak jejich hodnoty budou nejprve stoupat než se filtr tzv. zaběhne. Doporučuji se s těmito procesy nejprve seznámit např. na Kerstenových stránkách. Mě se podařilo tuto dobu výrazně zkrátit naočkováním filtru bakteriemi ze stávajícího filtru a také přípravkem biofiltr, který je běžně k dostání v akvaristikách. Ten obsahuje již zmíněné bakterie. Do svého filtru jsem nalil dvě balení tohoto přípravku a můžu říct, že se mi to velmi osvědčilo.

 

 

 

 

 

 

 ZPĚT